Kifestőkönyv felnőtteknek?
Az utóbbi időben nagy sikert aratnak a felnőtteknek készült színezők, kifestőkönyvek, amelyekre sokan legyintenek, hogy: "á, egy újabb hóbort", azonban valami oka van, hogy megjelent a piacon ez az új termék. Utána olvastunk, hogy miért van szükség felnőtt kifestőkönyvre.
Az ötletet a skót illusztrátor, Johanna Basford Secret Garden (Titkos kert) című könyve adta, azóta számos hasonló színezőkönyv jelent meg.
Mi lehet a siker oka?
A mai emberek - ezen belül a magyar emberek is - stresszben élnek. A distressz (a stressz kellemetlen megnyilvánulása) a mai, modern világunkban gyakori jelenség, hiszen az állandó "versenyfutás az idővel", a legjobbnak lenni mindenhol és minden szerepünkben, a nagy elvárások az élet bármely területén, elfásulttá, fáradttá, leterheltté, örömtelenné, idegessé, türelmetlenné és fizikailag beteggé is teheti az embert. A mozgás, a kikapcsolódás, a feltöltődés hiánya pedig egyre növeli a frusztrációt, az elégedetlenség és tehetetlenség érzését. Elindul egy ördögi kör, melyből nehéz kitörni.
Kiutat az jelent, ha megtaláljuk - akár önerőből, akár segítséggel - a személyiségünkhöz, képességünkhöz, tehetségünkhöz leginkább közel álló stresszoldó tevékenységeket. Van, akinél a mozgás, a fizikai aktivitás hozza meg a kellő ellazulást és testi-lelki feltöltődés élményét. Mások az alkotásban élik meg leginkább a mindennapi belső feszültség csökkenését azáltal, hogy leülnek festeni, rajzolni vagy épp színezni.
Gyermekként ha meg volt a lehetősége a szabad alkotásnak, a fantázia és kreativitás szárnyalásának, pozitív élmények kapcsolódhatnak felnőttként is ezekhez a tevékenységekhez. Ilyenkor, megszólal az a kis hang legbelül, hogy elmélyülni, alkotni, kikapcsolódni, szépet létrehozni, büszkének lenni az eredményre, bizony jó érzés! Ez nem gyermekes igény, mégis a gyermekkor örömteli pillanatait idézheti fel bennünk! Ily módon is visszahívhatjuk azokat az érzéseket és tapasztalatokat, amit csak egy gyermek tud igazán átélni játék közben: spontánnak lenni, az adott pillanatnak örülni, flow-ban lenni, teljesen elmerülni a mostban, a jelenben!
Színezés közben kikapcsol az agyunk, már-már meditatív állapotba kerülünk. Kizárjuk a külvilágot, elülnek fejünkben a csapongó gondolathullámok. Egyes pszichológusok szerint színezés közben átélhető a flow-élmény, az elme működésének egy olyan állapota, melynek során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál, amitől energiával töltődik fel, abban teljesen részt vesz, átadja magát a folyamatnak, és ebben örömét leli. Annyira feloldódik a tevékenységben, hogy bármi áron folytatni akarja, pusztán saját magáért.
A színezés továbbá segíti az ún. introspektív (önmegfigyelő) és önreflexiós (önmagunkra vonatkoztatható tudás) képességeink fejlesztését, vagyis mindannak passzív megfigyelését és elfogadását, ami bennem, a pszichémben zajlik éppen! Ez a folyamat már önmagában is relaxáló, pihentető, egyfajta elfogadó állapot.
Amiért még szerethetők a színezőket:
- Praktikus, hiszen kevés eszköz szükséges hozzá: maga a színezőkönyv és a színes ceruzák. Könnyedén magunkkal vihetjük bárhová.
- Egy viszonylag monoton és egyszerű technikával (színezés), csodálatos alkotások, képek születnek.
- Az elégedettség, büszkeség érzéseit erősítik azáltal a személyben, hogy a megszületett és elkészült kép szép, másokat is gyönyörködtet, sőt ajándékba is adható!
Konklúzió: Még nekünk felnőtteknek is szükségünk van az alkotásra, nemhogy a gyerekeknek! Támogassa művészeti táborainkat a keresztszülő programon keresztül!
Cikk forrásai:
- https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/szinterapia_mit_tudnak_a_felnott_szinezok/20150910161404